Český ráj

Ubytování Český ráj, penzion v Českém ráji nabízí levné ubytování v Českém ráji s překrásným výhledem do okolí za jedny z nejnižších cen v regionu. Neváhejte navštívit krásy Českého ráje a naplánovat si výlety. Hlavní stránka Český ráj ZDE....


Vranov.


Pozůstatky gotické tvrze Vranov z 15. stol., vystavěné na skalním pískovcovém masivu Vranovského hřebene přímo nad Malou Skálou.
Hrad byl založen nejspíše na počátku husitských válek Heníkem z Valdštejna roku 1415 a zařadil se mezi nejmladší a zároveň pro svou polohu stavebně nejkomplikovanějším hradem v kraji. Valdštejnové hrad vlastnili delší dobu až do poloviny 16. století, kdy jej koupil bohatý Jan z Vartenberka. Ti ale v té době vlastnili tvrz, kteoru přestavěli v pohodlný maloskalský zámek a starý hrad Vranov byl postupně opuštěn a zpustl.
Dnešní podoba jeho zbytků pochází z let 1803-26. Tehdejší majitel František Zachariáš Römisch proměnil zbytky hradu v romantický Pantheon s novostavbou polookrouhle ukončeného letohrádku s velkým množstvím pamětních nápisů a pomníků připomínajících a oslavujících různé heroické osobnosti, činy a ctnosti. Roku 1826 byl vybudován letohrádek v podobě kaple s rodinnými portréty. Tyto zajímavé úpravy však na mnoha místech poškodily stopy středověkého rázu původní stavby.
Vranov představuje se svou délkou několika set metrů nesporně největší a patrně i nejkomplikovanější skalní hrad u nás.Ubytování Český ráj, Penzion Český ráj, Penzion Turnov, Ubytování Turnov